Бізнес під сонцем. Вінницькі підприємства встановили 37,5 тисяч сонячних панелей

Бізнес під сонцем. Вінницькі підприємства встановили 37,5 тисяч сонячних панелей
Нещодавно «Вінницький агрегатний завод» встановив сонячну електростанцію. На їхньому даху розміщені десятки фотомодулів, які мають 358 кВт потужності загалом
  • Уже понад 110 бізнесів поставили сонячні електростанції для своїх потреб. Загалом вони виробляють 19,52 мегавата енергії.
  • А скільки коштує СЕС? Який термін окупності? Скільки часу вони працюватимуть? І як отримати компенсацію від міста, хоча б частини витрат?

У вінницького бізнесу та місцевих комунальних установ уже є сонячних електростанцій на загальну потужність 19,52 МВт. У кількісному вираженні це 37 тисяч 538 панелей, про що повідомив на своїй facebook-сторінці заступник мера Андрій Очеретний.

«Левова частка сонячних електростанцій встановлена на дахах, частина на фасадах, невелика доля — на землі, — пише він. — Безперечно, бізнес дуже активний. Міська влада зі свого боку стимулює інвестиції в енергонезалежність та стійкість громади».

Відео дня

З опублікованої Очеретним інфографіки можна прослідкувати динаміку установки СЕС  та зростання виробничих потужностей: у 2023-му мали понад 45 субʼєктів господарювання, які загалом мали 10,51 МВт потужності станцій. У 2024 році вже 80+ субʼєктів та 16,71 МВт потужності. А за половину 2025-го — +110 субʼєктів із 19,52 МВт.

Раніше, нагадаємо, ми спілкувалися з директором вінницької «Промавтоматики» Михайлом Ганчуком, якого розпитали про вигоду від сонячних електростанцій для бізнесу.

Ключові питання по СЕС

Яка ціна? В середньому вартість встановлення сонячної електростанції складає 500 доларів за 1 кВт потужності. Це без акумуляторів для зберігання виробленої енергії. Адже при встановленні ще акумуляторів вартість проєкту збільшується удвічі — в середньому 1 тисяча доларів за кіловат.

Скільки часу треба на установку та запуск? Термін реалізації проекту залежить від багатьох факторів і займає в середньому від 14 до 45 днів. В нас були кейси, коли встановили сонячну електростанцію за один день.

Який термін окупності? Середня окупність сонячної електростанції для бізнесу складає від двох до трьох років. На термін окупності сонячної станції впливає правильне формування технічного рішення під конкретне підприємство. А саме: баланс підбору обладнання, розміщення, адаптація під режим споживання. Комерційний тариф за електроенергію також є одним з основних факторів, що впливають на окупність.

Чи вдасться зменшити витрати на електроенергію бізнесу за рахунок СЕС? Сонячні електростанції допомагають підприємствам економити 50-80% спожитої електроенергії. Зустрічаються випадки, коли підприємство у деякі місяці отримує «нульові» рахунки від електропостачальної компанії. Проте така тенденція спостерігається у теплу пору року, тоді як взимку сонячна електростанція втрачає свою ефективність в кілька разів.

Який термін служби? Сучасні сонячні панелі мають термін експлуатації — 25-30 років, протягом якого панелі зберігають 80-90% своєї початкової потужності. Гарантія від виробника на панель складає 10 – 15 років. Втрата потужності складає до 1% на рік протягом всього терміна експлуатації. Але зараз технологія покращується, відповідно і відсоток деградації стає все меншим.

Також ми розповідали, що вінницька влада готова платити компенсації підприємствам, які установили для себе сонячні електростанції.

Як бізнесу отримати компенсацію

Розмір відшкодування — 30% від сплачених підприємцем податків, але не більше 1 мільйона гривень. Йдеться про компенсацію витрат на обладнання та встановлення сонячних, вітрових електростанції та гідроустановок, а також на акумулятори до них. Отримані кошти можна витрати на власний розсуд.

Податись на компенсацію можуть ФОПи та юридичні особи з числа мікро-, малого та середнього підприємництва. Важливою умовою є реєстрація на території Вінницької міської тергромади та відсутність заборгованості по сплаті податків.

Компенсацію виплачують один раз. І не «авансом», а по факту. На момент подачі заяви бізнес уже має придбати обладнання, встановити та ввести в експлуатацію автономне джерело живлення.

Які потрібно подати документи — викладено в рішенні Вінницької міськради №1511 від 20 червня 2024 року.

Є питання щодо компенсацій за СЕС? Можете їх поставити фахівцям з міського департаменту економіки та інвестицій. Телефон: (0432) 59-50-46; e-mail: [email protected].

 

Читайте також:

У Вінниці дали перші компенсації за установку інверторів і акумуляторів. Подробиці

Кому належать вінницькі базари? Ми дізналися

Дадуть до 500 тисяч гривень на бізнес. У Вінниці триває конкурс ваучерів

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up